Register

A password will be e-mailed to you.

En yeni Insider derlemesi, PC ve mobil Windows 10 sürümleri için pek çok yeni özellik sunuyor

Microsoft hız kesmeden Insider derlemelerini Windows Insider üyelerine dağıtmaya devam ediyor. Her yeni derlemede Windows Insider üyeleri, normal kullanıcılara sunulmayan yeni özellikleri test etme ve geri bildirim gönderme fırsatına erişiyor.

En yeni Insider derlemesi olan 15014 sürümü, geçtiğimiz günlerde Insider derlemelerini hızlı bir şekilde almayı tercih eden kullanıcılara dağıtılmaya başlandı. Yeni derleme ile birlikte Windows 10’un hem PC hem de mobil sürümleri oldukça ilgi çekici yeni özelliklere sahip oluyor. İşte göze çarpan ilk yenilikler…

Boş alan yaratma

Güncellemeyi aldıktan sonra Ayarlar menüsünde biraz zaman geçirirseniz, bazı kozmetik ve işlevsel alanlara yeni özelliklerin eklendiğini görebilirsiniz. Bu özelliklerden ilk göze çarpanı ise sabit diskinizde bir miktar yer açmanızı sağlıyor.

Sistem>Depolama menüsü altına eklenen bu seçenek ile ihtiyaç duyduğunuzda sabit diskinizde boşu boşuna yer kaplayan geçici kullanılmayan dosyaları silerek ufak da olsa boş alan yaratabilirsiniz.

Wi-Fi ayarları tek çatı altında

Yeni derleme ile birlikte bazı gelişmiş Wi-Fi ayarları tek çatı altında toplandı. Akıllı Wi-Fi ve Ücretli Wi-Fi Hizmetleri seçenekleri, artık Wi-Fi Hizmetleri adındaki tek bir menü altından yönetiliyor.

Yenilenmiş güç seçenekleri

Microsoft bir süredir güç seçenekleri konusunda çeşitli kozmetik yenilikler sunmayı planlıyordu. 15014 derlemesi ile birlikte beklenen değişimin ilk ürünü kullanıcılara sunuldu.

Yeni kayan çubuk eklentisi ile birlikte kullanıcılar görünürde istedikleri güç planları arasında tek tıkla geçiş yapabilecek. Yani kayan çubuk üzerinde yaptığınız değişiklikler, henüz güç planı üzerinde bir etkide bulunmuyor. Bu özellik henüz her bilgisayar için geçerli değil ve erken test aşamasında. Microsoft kullanıcılardan gelecek geri bildirimler ile bu özelliği iyileştirmeyi planlıyor.

Microsoft’un açıklamasına göre şirketin pek çok OEM partneri, kullanıcıların farklı durumlara göre güç seçenekleri arasında hızlı bir şekilde geçiş yapabilmesi için talepte bulunuyordu. Örneğin uzun bir yolculukta olan bir oyuncu, FPS değerlerinden feragat ederek daha uzun süreli pil ömrü için düşük güç tüketimi seçeneğini kullanırken yeterli güce sahip bir oyuncu bilgisayarın tüm potansiyelini kullanabilecek.

Diğer değişiklikler ve iyileştirmeler

PC için

Yeni güncelleme ile birlikte Mail uygulamasının görev çubuğuna sabitlendiğini göreceksiniz. Eğer görev çubuğunuzda hali hazırda sabitlenmiş başka bir mail istemcisi varsa, Mail uygulaması sabitlenmeyecektir. Klavye erişilebilirliğini arttırmak için Ekran Alıntısı Aracına yeni bir Mod butonu eklendi. Artık Yeni butonuna tıkladığınızda kayıt işlemci doğrudan başlayacaktır. Bazı Insider üyeleri Güncellemeler üzerinde çalışılıyor ekranında standart yükleme simgesi yerine boş bir kutu görüyordu. Yeni derleme ile birlikte bu sorun giderildi. İçinde % simgesi olan masaüstü kısayollarının explorer.exe çakışmasına sebep olan sorun giderildi. Bazı kullanıcıların yaşadığı komut isteminde CTRL + C kombinasyonunun çalışmaması sorunu giderildi. Son birkaç derlemede yaşanan Miracast sorunları giderildi. İşlem merkezinin boş görünmesine sebep olan deadlock sorunu giderildi. Microsoft Edge üzerinde görüntülenen PDF dosyalarının, sayfa yenilenmesi sonrası kaybolması sorunu giderildi. Parlaklık ayarlarının, ayar menüsünü kapattıktan sonra varsayılana dönmesi sorunu giderildi. Kişiselleştirilmiş masaüstü simgelerini yeniden başlatma sonunda kaybolması sorunu giderildi. Kullanılan cihazın DPI ayarları %150 ve üzerin olduğunda yaşanan uygulama sorunları giderildi. Windows 8.1’den güncel Insider derlemesine yapılan yükseltmeler sırasında market uygulamalarının silinmesi sorunu giderildi.

Mobil için

Azalan kullanım sebebiyle 15007 ve üzeri derlemelerde Apps Corner uygulaması yer almayacak. 15007 derlemesi ile birlikte bazı cihazların yaşadığı sürekli yeniden başlatma sorunu giderildi. Windows Hello ekranının açılmaması sorunu giderildi. Canlı kutucuklarda HTTP görsellerin görüntülenme hızı iyileştirildi. Continuum kullanımında arama sırasında ekranın kararmaması sorunu giderildi. Yaşanabilecek sorunlar

PC için

Derlemenin indirme sürecini gösteren gösterge şimdilik bozulmuş durumda. Yani 15014 derlemesini indirirken gösterge %0’da takılı görünecektir. Güncellemeden sonra Spectre.exe servisi üzerinden sürekli exception hatası alabilirsiniz. Ayrıca cihazınız ses kaybı yaşayabilir ve disk kullanımınız oldukça yükselebilir. Geçici bir çözüm olarak “C:\ProgramData\Microsoft\Spectrum\PersistedSpatialAnchors” klasörünü silip yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. Yükleme sırasında storport.sys sebebiyle yeşil ekran alabilirsiniz. Bazı bilgisayarlarda ses donanımları cihaz kullanımda sorunu verebilir. Bazı uygulamalar ve oyunlar sorunlu çalışabilir veya hiç çalışmayabilir. Bu derlemede cihazınızda bir Xbox 360 veya Xbox One kontrolcüsü bağlamak cihazınızın görüntü çıkışında sorunlar yaratacaktır. Yüksek DPI seviyesine sahip cihazlarda görev çubuğu simgeleri oldukça küçük görünebilir. Bazı Win32 oyunlarda oyun istemsizce simge durumuna küçülebilir. Başlat menüsündeki uygulamaları sürükleyip kutucuk bölümüne sabitleme özelliği şimdilik çalışmamaktadır. Microsoft Edge üzerinde bazı web sitelerinde erişmekte sıkıntı yaşayabilirsiniz. Böyle bir durumda aynı siteyi InPrivate modda açmayı deneyin.

Mobil için

Yeni e-posta bildirimlerine dokunsanız dahi Mail uygulaması açılmayabilir. Lumia 635 ve 636 gibi cihazlarda elle parlaklık değiştirme özelliği kullanılmayabilir. Microsoft Cüzdan servisleri çalışmayabilir. Microsoft Edge, ekran döndürmede zaman zaman sorunlar yaşayabilir.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.