Register

A password will be e-mailed to you.

Web Bluetooth kavramı, günlük hayatımızı derinden etkileyecek yeni bir teknoloji olabilir, alışkanlıklarımızı değiştirebilir.

Bluetooth denilince bizim aklımıza kızılötesi teknolojisinden sonra kullanılmaya başlanan bağlantı yolu geliyor. Hoparlörler, telefonlar, akıllı saat ve benzeri cihazlar Bluetooth ile birbirlerine bağlanıyorlar. Fakat normal Bluetooth’un yerini alacak bir teknoloji yolda. İsmi Web Bluetooth.

Peki bu Web Bluetooth nedir? En basit haliyle aktarmak gerekirse, Bluetooth cihazlarınızı internet tarayıcınızdan yönetmenizi sağlayan bir teknolojidir.

Biliyorsunuz ki Nesnelerin İnterneti şeklinde bir teknoloji söz konusu. Web Bluetooth, bunun temelini, aradaki iletişimi oluşturan katman. Web tasarımcılarının, son kullanıcının cihazlarıyla etkileşime geçebilmesini sağlayan bir teknoloji aynı zamanda. İnternet üzerinden aldığınız bir servis bile sizin fiziksel cihazlarınızla iletişime geçerek daha interaktif bir deneyim sunabilecek.

Web Bluetooth ile neler mümkün?

Nasıl bir deneyimden bahsediyoruz peki? Mesela internetten izlediğiniz bir film fragmanı, odanızdaki bluetooth hoparlörleri kullanabilir. Hatta uzaktan kumanda edilebilen ve renk değiştiren led ampullerden kullanıyorsanız , daha farklı bir atmosfer katabilir.

Geliştiricilerin Web Bluetooth’u hayata geçirmek istediği noktalardan biri de doktor muayenehanesi. Hasta, telefonundan doktorla online görüşerek sorununu çözebilecek. Elindeki Bluetooth cihazlar hastanın kalp ritmini ve kan basıncı değerlerini doktora iletebilecek. Fakat tabii ki kullanıcının tüm bu Bluetooth cihazlara sahip olması gerekiyor.

Web Bluetooth’un kullanılabileceği çok fazla uygulama bulunuyor. Ancak insanların aklında büyük bir endişe var: güvenlik. İnternet tarayıcısı üzerinden Bluetooth ile tüm cihazlarımıza bağlanabilen bir teknoloji, yüksek bir güvenlik riski oluşturabilir. Ancak konu hakkındaki verilere bakıldığında diğer herhangi bir API, kullanıcıdan belli bir işlemi yapmak için nasıl izin istiyorsa, Web Bluetooth’ta da bu durum değişmeyecek. Öte yandan verilen izinleri istediğiniz zaman yönetebileceksiniz.

Web Bluetooth destekleyen cihazlar

Web Bluetooth teknolojisi şu anda Android için Chrome (6.0 ve üzeri), Mac ve Chrome OS platformlarında bulunuyor. Henüz günlük kullanım amaçlarına hizmet etmese de hayatımıza derinden girmesi yakındır. Diğer yandan, Windows ve iOS platformlarında Web Bluetooth biraz daha zor geliştiriliyor Özellikle iOS için Web Bluetooth’un geliştirilebilmesi, Apple’ın bu teknolojiyi WebKit’e eklemesi gerekiyor. Zira iOS için Chrome, WebKit kullanan bir uygulama.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.