Register

A password will be e-mailed to you.

Taklit ürünlerden dolayı birçok kullanıcı dolandırıcıların tuzağına düşebiliyor.

E-ticaret sitelerinde satışa çıkarılan ürünlerin ucuz olması, kullanıcıların buralardan alışveriş yapmasına neden olan önemli etkenlerden biri. Bu aralar dolandırıcıların favori ürünleri arasında ise dijital dünyanın önemli araçlarından biri olan SSD’ler var. Birçok kullanıcının verilerini sakladığı SSD’ler, e-ticaret sitelerinde piyasa fiyatlarından çok daha ucuz bir şekilde satışa sunuluyor.

Yüksek depolama alanına sahip SSD’leri ucuz yolla temin etmek isteyen kullanıcıların, dolandırıcıların hedefinde olduğunu hatırlatan Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, SSD’leri çevrimiçi olarak temin etmek isteyen kullanıcıları verilerinin sağlığı konusunda uyarıyor.

Sözde yüksek depolama alanına sahip SSD’ler, aslında dolandırıcıların kullanıcıları satın almaya teşvik ettikleri bir taktik. Birçok e-ticaret sitesinde piyasa fiyatından daha ucuz bir şekilde satışa çıkarılan SSD’ler, taklit ürünlerin ötesine geçmiyor.

Vaade dilen depolama alanını satın aldıklarını düşünen kullanıcıların dolandırıldığını belirten Serap Günal, dolandırıcıların SSD’lerin yongalarında orijinal bir devre kartı yerine alüminyum blok kullandıklarını, hatta SSD’lerin vaat edilen depolama alanına sahip olduğunu göstermek için de yeniden programladıklarını dile getiriyor. Bu durumda kullanıcıların sahte bir ürün aldığını fark etmeleri ilk başlarda mümkün olmuyor.

Ucuz SSD’ler Pahalıya Mal Olabilir

Yüksek depolama alanına sahip SSD’leri piyasa ortalamasının altında satın alarak kara geçtiğini zanneden kullanıcılar, ilerleyen zamanlarda kaybettikleri veriler ile zararlı duruma düşmekten kurtulamıyor. SSD’leri kullanmaya başladıklarında bir sorun olduğunu fark etmeyen kullanıcılar, olmayan bir depolama alanına sakladıkları verilerin üzerine veriler yazmaya başlayınca eski verilerinin silinmiş olduğu gerçeği ile karşılaşıp hayal kırıklığı yaşıyor. Bu durumun neticesinde kullanıcıların değerli verilerini kaybettiklerini dile getiren Günal, sahte SSD’lerden kaybolan verilerin kurtarılamayacağına da dikkat çekiyor.

E-ticaret sitelerinde almak istediğiniz SSD ürünlerin fiyat etiketlerinin gerçek olamayacak kadar iyi olduğunu düşünüyorsanız, biraz temkinli davranmakta fayda var. Ortalama bir depolama cihazından daha ucuza satın alacağınız yüksek depolama alanına sahip SSD ile karşılaştığınızda depolayacağınız verileri kaybetme riskinizin çok yüksek olduğunu unutmayın.

Dolandırıcıların tuzağına düşmek istemeyen kullanıcıları uyaran Serap Günal, depolama cihazlarını satın alırken en güvenilir yolun, tanınmış bir markanın ürününü çevrimiçi olarak güvenilir bir satıcıdan satın almak olduğunu ifade ediyor. Ayrıca ilgilendiğiniz ürünün ortalama fiyat aralığını da kontrol etmekten kaçınmayın. Böylece ürünün orijinal olup olmadığı hakkında daha fazla fikre sahip olabilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.