Register

A password will be e-mailed to you.

uber-volvoAraç paylaşım servisi Uber ve İsveç menşeli otomobil üreticisi Volvo önemli bir anlaşmaya imza atarak, sürücüsüz olarak hareket edebilen otomobillerin Uber ile çağırabilmesini ve kullanılabilmesini sağlayan yeni projesini test etmeye hazır hale geldi.

İlk kez Pittsburgh şehrinde denenecek olan Volvo marka otomobiller, Uber ile çağırılabilecek ve otomobiller sürücüsüz olarak hareket edecek. Ağustos ayının sonunda aktif hale gelmesi planlanan 100 araçlık filonun tamamı Volvo’nun XC90 adlı üst sınıf SUV’den oluşturulmuş.

Uber ve Volvo arasındaki anlaşmanın maddi değerinin ise 300 milyon doları bulduğu belirtiliyor. Yani bu anlaşmaya hem Uber için hem de Volvo için oldukça önemli. Şimdilik çağıracağınız Uber otomobillerde sürücü koltuğunda biri oturmaya devam ediyor olacak, yani şöför yine direksiyon başında ancak otomobil kendi kendini sürecek ve şöför mahalli boş kalmayacak. En azından yakın gelecekte böyle bir tablo görmeyeceğiz fakat tamamen sürücüsüz ve direksiyonu bile olmayan otomobilleri kısa zamanda göreceğiz gibi gözüküyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.