Register

A password will be e-mailed to you.

Samsung, NAND flaş bellek sektörünü büyütmek için Çin’e yatırım yapmaya hazırlanıyor.

Samsung, şu anda dünyanın en büyük NAND bellek yongası üreticilerinden. Hatta istatistiklerle konuşmak gerekirse, Güney Koreli firma sektörün %38.3’ünü elinde bulunduruyor. Nisan ayında yapılan IHS araştırmaları bunu gösteriyor. Fakat Samsung bununla yetinmiyor ve bellek işini daha da büyütmek istiyor. Bu nedenle firma, Çin’in Xi’an şehrindeki tesisi için 7 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıkladı.

Samsung, Çin’in kuzeybatısında bulunan Xi’an şehrindeki tesisine yatırım yapacağını geçtiğimiz Temmuz ayının başında açıklamıştı. Ancak ne kadarlık bir yatırım yapacağına dair bir bilgi vermemişti. Öte yandan Güney Kore’deki ana tesisine 18,6 milyar dolarlık yatırım yapan Samsung’un, Çin’e yapacağı yatırımın şu anda 2,3 milyarlık kısmı düzenleyici kuruluşlar tarafından onaylanmış.

Bu arada Çin de elini boş tutmayarak kendi markalarını üretmeye ve NAND flaş bellek yonga sektörünü güçlendirmeye devam ediyor. Fakat analistlerin ifadelerine göre Çin’in büyük firmalarla rekabete girebilmesi için birkaç yıla daha ihtiyacı var. NAND flaş bellek sektörü hızlı bir şekilde yükselirken, Samsung’un yaptığı açıklamaya göre bu yılın ikinci çeyreğinde yaşanan büyümenin üçüncü çeyrekte de devam etmesi bekleniyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.