Register

A password will be e-mailed to you.

RAMAZAN AYINDA SUSUZLUK İÇİN ÖNERİLER – EVDEKİSEN.COM

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Akman, bir kişinin gmeşhurk sıvı ihtiyacının yaklaşık 2,5 litre olduğunu belirtti.

Mevsim normallerinin üzerinde sıcağa rastlayan ramazan ayında oruç tutanların sıvı alımına çok dikkat etmesi gerektiğini ifade eden Akman, bu dönemde doğru ve bilinçli beslenmenin öneminin daha da arttığını vurguladı.
İnşaat, kömür ocakları ve endüstri gibi alanlarda çalışan kişilerin sahurda yoğun demir ve kalsiyum içeren gıdalar tüketmesi gerektiğini belirten Akman, bu kişilerin sahurda enerji kaynağı olan pekmezden de aşırıya kaçmayacak şekilde yararlanması icap ettiğini beyan etti.
Sıcak geçen ramazan ayında sıvı kaybının çok fazla olacağını anlatan Akman, ”bu yüzden oruç tutanlar iftar ve sahurda bol sulu gıdalar tüketmelidir. Sıcakların en yoğun olduğu bu zamanda gün içinde susuzluk çekmemek için sahura kadar sıvı gıdalar tüketilmeli” dedi.
Az SUSAMANIN FORMÜLÜ: ”SAHURA KADAR yavaş yavaş”
Beslenme ve Diyet Uzmanı Akman, oruç tutan kişinin gmeşhurk su ihtiyacının tamamını sahurda almaya çalışılmasının hata olacağını belirterek, şunları kaydetti:
”Sahurda ne kadar çok yenilir içilirse, gün içerisinde o denli az acıkılır, susanır anlayışı yanlış. Oruç tutulan gün boyunca susamamak için genel olarak sahurda ya da iftarda, kısa zaman zarfında yoğun şekilde su içilir.
Bir anda yoğun miktarda sıvı alımı, vücutta, tıpkı bir anda aşırı yiyecek yemenin yaptığı etkiye benzer bir etki oluşturur.
Yaşanmış olan sindirim güçlüğü, vücudun suyu istenilen şekilde vücutta değerlendirememesine neden olur, kısaca sindirim sistemi ideal şekilde çalışmaz.
Sıcakların yüksek seyrettiği bu dönemde gün içinde susuzluk çekmemek için, sahura kadar az az sıvı gıdalar tüketilmeli.
Bu şekilde tertipli olarak su alımı, bigün sonra vücudun daha tasarruflu su harcamasını sağlar.”
Akman, gün içinde emek yoğun çalışanlar ve aşırı terleyenlere, kaybettikleri mineralleri yerine koyabilmeleri için iftarda tuzlu ayran içmelerini, fosfor kaybını gidermek için de kırmızı et yerine balık eti tüketmelerini önerdi.
İftarda azca ve hafif yiyecekler yenmesini öneren Akman, iftar ve sahurda susuzluğa yol açabilen kavurma ve kızartmadan kaçınılması gerektiğini sözlerine ekledi.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.