Register

A password will be e-mailed to you.

Windows İşletim Sisteminde Lisans Sorgulaması yapmak için bazı komutlar bulunmaktadır (script kodları) ve bu komutlar ile Windows İşletim Sisteminde Lisansınızı sorgulayabilirsiniz. Windows Lisans Kodununuzu Öğrenmek için Windows Script Host komutundan yararlanabilirsiniz. Bunun için Win + R Tuşları ile Çalıştır Penceresini Açıyoruz ;

Windows 10 sürümünde sol alt kısımda (Büyüteç ikonu – Aramak için buraya yazın) tıklayıp cmd yazıyoruz ve (Komut İstemi) gelecek pencerenin üst kısmında mouse ile üzerine gelip sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştır diyoruz.

Bu komutlar ile windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10 sürümlerinin ayrıntılı lisans bilgilerini görebilirsiniz…

Windows Lisans Temel Bilgilerini görmek için

  • slmgr.vbs -dli komutunu başlat menüsünü açın çalıştır penceresine komutu yazıp enter tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

Windows Lisans Detaylı Bilgileri görmek için

  • slmgr.vbs -dlv komutunu başlat menüsünü açın çalıştır penceresine komutu yazıp enter tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

Windows Lisans Geçerlilik Süresini görmek için

  • slmgr.vbs -xpr komutunu başlat menüsünü açın çalıştır penceresine komutu yazıp enter tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

Windows Lisans Tüm Bilgileri görmek için

  • slmgr.vbs komutunu başlat menüsünü açın çalıştır penceresine komutu yazıp enter tuşuna basmanız yeterli olacaktır. 

2 Responses

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.