Register

A password will be e-mailed to you.

Intel tarafından geliştirilen yeni Atom işlemciler, Nesnelerin İnterneti ve otomobilleri çalıştıracak.

İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen IoT Solutions World Congress etkinliğinde, Intel de iki yeni Atom işlemci ailesini tanıttı. Her ne kadar Atom ismi bilgisayar kullanıcılarının aklında eski nesil netbook ve telefonlarla özdeşleşmiş olsa da, bu yeni seriler çok farklı amaçlara hizmet edecek.

Intel’in yeni Atom serilerinden E3900, ağırlıklı olarak Nesnelerin İnterneti düşünülerek tasarlanmış. Her türden akıllı makine ve sistemde kullanılması planlanan bu seri, şirketin önceki nesil IoT işlemcilerinden neredeyse 2 kat daha güçlü. Intel bu alanda Qualcomm ve benzeri mobil işlemci üreticileriyle ciddi bir rekabet içinde.

Tanıtılan diğer yeni Atom serisi ise A3900 olarak adlandırılıyor. Intel bu işlemcileri özellikle araç içi sistemlerde kullanmak üzere geliştirmiş. Kabin içi eğlence ve sürüş yardımı sistemlerinde grafik uygulamaları rahatça çalıştırması planlanan A3900 serileri, gerektiğinde otonom sürüş sistemlerinde de kullanılabilecek. Intel bu sektörde de Nvidia gibi firmalarla rekabet halinde bulunuyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.