Register

A password will be e-mailed to you.

iCloud’un macOS Sierra ile birlikte kazandığı bu yeni özellik, cihazlar arası senkronizasyonu bir adım öteye taşıyor.

Apple, yeni masaüstü işletim sistemi macOS Sierra ile birlikte pek çok dikkat çekici yeni özellik sunmaya başladı. Bunlardan biri de iCloud’a yeni yetenekler kazandıran Masaüstü ve Belgeler senkronizasyon özelliği. Bu özellik Mac masaüstünü ve belgelerini yedekliyor, bu verilere istediğiniz zaman iCloud üzerinden yeniden ulaşmanızı sağlıyor.

Öncelikle bu özelliğin nasıl etkinleştirileceğini gösterelim. Mac’inizi açın ve Sistem Tercihleri penceresine girin. Açılan menüdeki iCloud seçeneğine tıklayın.

Açılan listedeki iCloud Drive’ın yanındaki Seçenekler butonuna tıklayın. Yine bir liste açılacaktır. Bu listede iCloud’a yedeklenen verileri göreceksiniz.

icloudListede bulunan masaüstü ve belgeler klasörleri seçeneğini işaretleyip ilgili özelliği aktif edebilirsiniz. Bu aşamadan sonra macOS Sierra, masaüstü ve belgeler klasörlerinizdeki bütün verileri iCloud hesabınıza yedekleyecektir.

Ancak bu aşamada çok önemli bir sorun ortaya çıkıyor. Apple Mac kullanıcılarına 5 GB’lık bir iCloud depolama alanı sunuyor. iCloud istemcisi az önce gördüğünüz listedeki seçilen her tür veriyi yedeklediği için kısa süre içerisinde depolama sıkıntısı ortaya çıkıyor.

Dilerseniz aylık 19.99 doları gözden çıkarıp 2TB iCloud depolama planına abone olup bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Eğer bu teklif size cazip gelmiyorsa, iCloud’a yedeklenecek verileri özenle seçmenizde fayda var.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.