Register

A password will be e-mailed to you.

 

googleGoogle‘ın onlarca farklı alanda birbirinden farklı projeleri olduğu gibi birden fazla işletim sistemi de bulunuyor. Ancak şirketin ilginç detaylar içeren yeni bir işletim sistemi üzerinde çalıştığı haberi dikkat çekiyor.

Google’ın bugüne kadar geliştirdiği işletim sistemlerinin değişmeyen bir ortak özelliği vardı, o da tüm sistemlerin Linux Kernel tabanlı olması. Android Police‘in GitHub üzerinde araştırma yaparak ortaya çıkardığı bilgiye göre Google’ın yeni işletim sistemi Linux Kernel tabanlı olmayacak. Bu şirket açısından önemli bir ilk.

Fuchsia ismindeki yeni işletim sisteminin çekirdeğini Magenta kernel oluşturuyor. Bunun Linux Kernel’dan en büyük farkı ise gömülü sistemlerde çok daha performanslı ve ölçeklendirilebilir olarak çalışması. Google, Magenta kernel ile geliştirdiği yeni işletim sisteminde otomobiller, akıllı telefonlar ve IoT cihazlar için yapacağı entegrasyonlarda daha performanslı bir sonuç almayı planlıyor.

Hem mobil cihazlar hem de masaüstü bilgisayalarda tam performanslı çalışan bir işletim sistemi hayali bugün birçok kullanıcının ve teknoloji şirketinin hayali. Google’ın da uzun vadede Fuchsia’yı hem Android hem de Chrome OS ile değişterek tek işletim sistemine geçeceği ‘büyük’ iddialar arasında. Ancak proje şu anda çok yeni ve şirket konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmamış.

Görsel Kaynak: turtix / Shutterstock.com

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.