Register

A password will be e-mailed to you.

7zip, WinRAR ve Windows sıkıştırılmış klasörlerinden hangisi daha iyi bir arşiv seçeneğidir, test ederek yanıtladık.

Artan dosya boyutlarıyla başa çıkmak için uzun zamandır veri sıkıştırma yöntemleri kullanılıyor. Bunlardan en popüler olanı ise “.zip” dosyaları. Windows XP’den bu yana işletim sisteminde gömülü bir sıkıştırma yöntemi de bulunuyor. Sıkıştırılmış klasör adı verilen klasörler, üçüncü parti programlarla da oluşturulabiliyor.

Zip dosyalarının yanı sıra RAR ve 7z uzantıları da popüler. RAR uzantısı, tahmin edebildiğiniz gibi WinRAR programına ait. 7z ise 7zip programının sıkıştırdığı dosyalara eklediği uzantı. Peki bu programlardan hangisi daha iyi sıkıştırma yapıyor? En küçük boyutu hangisi elde edebiliyor? Windows’un kendi veri sıkıştırma yöntemi ile üçüncü parti yöntemler arasında ne kadar fark var? Her işletim sistemi her dosyayı açabilir mi? İşte tüm bunların cevabını makalemizde yanıtladık.

Sıkıştırma testi

Sistemimizde, en iyi sıkıştırma yöntemini bulabilmek için zip, rar ve 7z uzantılarını test ettik. Film, fotoğraf ya da Word belgelerini sıkıştırmak yerine, içinde çok farklı dosyalar bulunan oyun klasörlerini sıkıştırmayı tercih ettik.

Steam oyunlarından olan Age of Empires II HD ve Planetary Annihilation oyunlarını sıkıştırdık. Aşağıdaki ekran görüntüsünde her birinin sıkıştırma sonrasındaki ve orijinal klasör boyutu yer alıyor.

Sonuçları yazıyla da belirtelim:

Planetary Annihilation: 2.98 GB 7zip: 1.77 GB WinRAR: 1.90 GB Windows zip: 2 GB Age of Empires II HD: 4.63 GB 7zip: 2.61 GB WinRAR: 2.79 GB Windows zip: 3.29 GB

Gördüğünüz gibi, eğer bir şeyi en az yer kaplayacak şekilde sıkıştırmak istiyorsanız, 7zip kullanmak en mantıklısı. En iyi sıkıştırma performansını 7zip’ten aldık.

Desteklenen platformlar

Peki her uzantı her işletim sisteminde destekleniyor mu? Cevabımız hayır.

Windows: Yalnızca .zip uzantısı varsayılan olarak desteklenir. Diğer arşiv türleri için ayrı yazılımlar yüklenmesi gerekir. Mac OS X: Zip desteklenir. Üçüncü parti yazılımlarla .tar.gz /.tar.bz2. / .7z ve rar formatları açılabilir. Linux: Zip, tar.gz ve .tar.bz2 formatları varsayılan olarak desteklenir. Dosya görüntüleyicisinde (File Roller) 7z ve RAR dosyaları da açılabilir fakat bunun için paket yöneticisinden uygun komut satırı araçlarının yüklenmesi gerekir. Chrome OS: Zip, Tar.gz ve tar.bz2 ve RAR uzantıları için ayrı yüklemeler yapmak gerekmez. Varsayılan olarak desteklenir.

7z, görüldüğü gibi çok yaygın ve entegre edilmiş bir arşiv uzantısı değil. Fakat en iyi sıkıştırma performansı 7zip’ten alınıyor. Kısacası, Mac ya da Linux kullananların .tar uzantısını daha çok kullanmaları mantıklıyken, genellikle Windows kullananlar için .zip uzantısı daha kullanışlı olur.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.