Register

A password will be e-mailed to you.

Avrupa Birliği ve Avrupa Uzay Ajansı arasında yeni ve büyük kapsamlı bir anlaşma imzalandı.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) her ne kadar Avrupa Birliği ile zaman zaman bilimsel konularda işbirliği yapsa da, aslında Birlik bürokrasisinden bağımsız çalışan bir kurum. Bu da ajansın bütçesinde ve çalışmalarında hayli tutumlu davranmasını gerektiriyor.

Avrupa Birliği, ESA ile olan ilişkilerini daha da sıkı yürütmek istiyor. Bunun için Avrupa Birliği’nin yürütme kolu olan Avrupa Komisyonu ile ESA arasında yeni bir işbirliği başlatıldı. Bu işbirliğinin amacı ESA’nın daha güçlendirilmesi ve çalışmalarının hızlandırılmasını sağlamak.

Avrupa Birliği’nin bu kararı almasındaki en büyük etken, diğer ülkelerin uzay çalışmalarının gittikçe daha da büyümesi. Özellikle Çin ve Hindistan’ın uzay çalışmalarına ayırdıkları bütçeleri katlayarak artırmaları, Avrupa’nın canını sıkıyor.

Çin ve Hindistan, gelecekte uzay çalışmalarından büyük ticari kazanımlar elde etmeyi planlıyor. Amerika zaten uzay çalışmalarına özel sektörü gittikçe daha fazla katıyor. Bu durum Avrupa Birliği’nin gelecekte uzaydaki çıkarlarını korumasını zorlaştırabilir. AB Komisyonu bunu önlemek için ESA’nın güçlendirilmesini planlıyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.