Register

A password will be e-mailed to you.

Atom hareketleri ilk kez 4 boyutlu olarak kaydedilerek çekirdeklenme konusunda önemli bulgular elde edildi.

Maddenin nasıl eridiği, donduğu ve buharlaştığı konusundaki teorilerin yeniden gözden geçirilmesi gerekecek. Bunun sebebi ise Kaliforniya Üniversitesi (UCLA) bilim insanlarının atom hareketleri 4 boyutlu olarak kaydetmeyi başarmış olması. Atomların hal değiştirirken zaman ve 3 boyutlu uzayda kaydedilmesinin bir ilk olduğunun altı çiziliyor. Atom hareketleri 4 boyutlu olarak kaydedilerek, atomlar bir formdan diğerine değişmeye başladığında çekirdeklenme hakkındaki klasik teorilerin şaşırtıcı ve çelişkili olduğu ortaya çıkmış. Araştırmanın yeni malzemeler, kimyasallar ve biyolojik süreçlerin oluşturulması anlamında önemli olduğuna dikkat çekiliyor.

Önceki araştırmalar üzerine kurulan bu yeni araştırmada Berkeley Laboratuvarı’nın en son 3 boyutlu elektron mikroskobu kullanılmış. Araştırma sırasında insan saçının 1/10.000’i boyutunda nano parçacıklarına dilimlenmiş demir-platin alaşımlar incelenmiş. Bunlar 520 santigrat dereceye ısıtılmış ve katı halden diğerine geçmeleri sağlanmış. 3 boyutlu görüntüler ise ısıtma işleminin 9, 16 ve 26. dakikalarında örnek mikroskopta döndürülerek çekilmiş. Özel algoritmalarla ekip sadece 13 atom genişliğinde, tek bir nano parçacıkta bulunan aynı 33 çekirdeği takip etmiş. Beklendiği gibi platin ve demir atomların daha düzgün bir şekilde hizalandığının altı çiziliyor. Ek olarak, çekirdeğin teorilerde tahmin edilen kusursuz yuvarlaklardan daha çok düzensiz şekiller oluşturulduğu da bilgiler arasında. Keskin kenarlar yerine atomların düzeninin yüzeye yakın daha karışık olduğu da gözlemlenmiş.

Çekirdeklenmenin temelde birçok alanda çözülememiş bir problem olduğu ancak ilk kez sürecin hareket halinde gözlemlenmiş olmasıyla daha güçlü malzemelerin üretilebileceğine ve önemli kimyasal ve biyolojik reaksiyonların daha derinlemesine anlaşılabileceği vurgulanıyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.