Register

A password will be e-mailed to you.

AMD’nin Vega ailesi grafik yongalarını sadece en üst seviyeyle sınırlı tutmayacağı iddia ediliyor.

AMD bir süre önce Vega ailesi işlemcilerini tanıttığında, bu yeni serinin sadece HBM2 hafızalı üst seviye ekran kartlarında kullanılacağına dair söylentiler çıkmıştı. AMD bu söylentileri açıkça yalanlamadı, ama doğrulamadı da.

Yeni haberler ise şirketin Vega serisi yeni nesil grafik işlemcilerini, sadece üst seviye kartlarda kullanmayacağına işaret ediyor. Ciddi kaynaklardan geldiği iddia edilen bu söylentilere göre, AMD yeni nesil Vega grafik işlemcilerle donatılmış, farklı fiyat segmentlerinde ekran kartları tasarlıyor.

AMD’nin bu iş için GDDR5 hafıza modüllerinden faydalanacağı söyleniyor. HBM2 hafıza modüllerinin performansı kadar fiyatları da henüz yüksek. Ancak GDDR5 ve GDDR5X hafıza modülleri çok daha bol ve ucuza üretiliyor. Nvidia’nın da üst seviye GPU’larla GDDR5X RAM modüllerini birleştiren iyi modelleri var.

Ancak söylentiler AMD’nin GDDR5 mi, yoksa GDDR5X mi kullanacağına açıklama getirmiyor. İki RAM standardı arasında belirgin bir teknoloji ve performans farkı var. AMD’nin özellikle üst ve orta seviyede, fiyat/performans açısından tercih edilebilecek modeller çıkarmaya ihtiyacı olduğu da bir gerçek.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.