Register

A password will be e-mailed to you.

AMD mühendislerinin raporları, Ryzen işlemcilerin rakip Intel modellerinden daha küçük olacağını gösteriyor.

Kısa süre önce Amerika’nın San Francisco kentinde düzenlenen International Solid-State Circuits Conference (ISSCC) etkinliğinde, AMD mühendisleri yeni nesil Ryzen işlemciler hakkında bir rapor yayınladı. Bu rapordaki verilere göre yeni Ryzen işlemcilerin, Intel’in 6. nesil Core işlemcilerinde göre bazı avantajları olacak.

Dört çekirdekli Ryzen işlemciler söz konusu olduğunda, 14 nm teknolojisyle üretilen bu modellerin Intel’in 6. nesil dört çekirdekli işlemcilerinden yaklaşık %10 daha küçük bir yapıda olacağı anlaşılıyor. Dört çekirdekli modeller, giriş ve orta seviye Ryzen işlemcilerin temelini oluşturacak. Ancak burada söz konusu Intel işlemcilerin tümleşik grafik yongalarının da bulunduğu dikkate alınmalı.

Yeni Ryzen işlemciler konusundaki daha önemli diğer detay ise, bunların benzer Intel işlemcilere göre iki kat daha fazla L2 önbelleğinin bulunacağıdır. Tam mimari özellikler henüz bilinmese de, daha fazla L2 önbellek kullanımı genellikle olumlu bir detaydır.

Bu rapordan uzmanların çıkardığı en önemli sonuç ise, AMD’nin tasarım ve üretim konusunda en sonunda Intel tarafından belirlenen endüstri standartlarını yakalamayı başardığı olmuş. Tabii bunun gerçekte performansa ne kadar yansıyacağını ve kullanıcıları ne kadar memnun edeceğini, yakında hep beraber göreceğiz.

1 Yorum

  1. Mehmet

    Her zamanki gibi amd işlemciler piyasaya çıkmadan önce böyle bir çok haber çıkıyor yok şöyle yok böyle daha önceki işlemcilerde olduğu gibi olacağı yine hüsran geyikten başka bir şey değil bu haberler ve başlıklar.

    Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.